Wedding ring WH0139L25BP
585 rose gold ±5x2 mm
/
Zirconia
-20%
Expected shipping date:
Standard:
Free
Your ring is available! Choose your delivery
Priority order? Contact us
Unique!
3D plastic replica
    Description
    This exclusive ladies wedding ring is a melting pot of ancient craftsmanship, love, passion and the latest techniques. It requires a keen eye, patience and a skillful hand to create this rose gold wedding ring to perfection. And perfection is what our goldsmiths strive for! This way, you create an exclusive ring, which is customized to your liking and made by hand in our own artisan studio. This exclusive WH0139L25BP wedding ring is set with zirconia 2.5 mm, is ±0.20 in (5 mm) wide and has a mat/shiny finish. After designing your ring, our jewel designer will start working on it. He will make a graphic 3D design of your wedding ring. This can also be used to make a dummy ring. Simply order a dummy ring and see for yourself how your ring will turn out. Subsequently, our expert goldsmith will create your ring in our own artisan studio. We use eco-friendly gold, so you get a ring, we are proud of, which looks good inside and out. You can also send us your own gold. Because we create your ring by hand, we can use your own gold. Our goal is to create an exquisite sparkling wedding ring just as envisioned it!Do you have specific wishes regarding your wedding ring, but are you having difficulties finding the design on our website? The be sure to contact our designers! For instance, we can make the band smaller or wider. Do you prefer a matte finish? We can do that! Engravings are a great way of personalizing your rings, and applicable on most designs. Or, if you have an idea of your own for your extraordinary wedding rings, contact us! Our designers are up for the challenge of designing the ring of your dreams!Because we design and deliver our own wedding rings, we can offer you wedding rings at a price you won't find anywhere else. A ring is made to order, which helps prevent excess supplies, so we can make you a great price offer.To make it easier for you, we offer a 30 day return policy. Check our terms and conditions.