Weddings ring WH6008L18BP
585 rose gold ±10x2 mm
/
Zirconia
-20%
Expected shipping date:
Standard:
Free
Your ring is available! Choose your delivery
Priority order? Contact us
Unique!
3D plastic replica
    Description
    If you are looking for an exclusive, exclusive weddings ring with an exquisite look, this ring is perfect for you. Because it can be customized to your style, this weddings ring can be turned into a unique, exclusive piece of jewelry. This exclusive ladies weddings ring is a perfect combination of ancient craftsmanship, love, passion and the latest modern techniques. This exclusive WH6008L18BP weddings ring is set with zirconia 1.8 mm, is ±0.39 in (10 mm) wide and has a shiny finish. You can choose the combination of precious metals of your preference in our online tool. Anything goes! It is wise to browse through the characteristics of each different precious metal. For example, gold and silver are softer metals. Carat is determined by the amount of added extra metals. If the goldsmith doesn't add a lot, carat is higher and the weddings ring will be softer. If he adds more metals, the jewel has a lower amount of carat. A softer precious metal can still be used for your exclusive weddings ring! If you prefer a precious metal which will last a lifetime, we recommend platinum. This is the most solid and durable metal our goldsmith uses.Do you have special preferences regarding your weddings ring? For instance, a smaller or a wider band? Or perhaps a shiny or a matte ring? There are numerous variations possible. You can always discuss the possibilities with our jewelry designers. If you have certain wedding rings in mind, our designers will gladly help by drawing the rings of your dreams. Be sure to contact us!By combining our modern techniques with ancient crafting, we can design and customize the finest quality jewels with the utmost care for you at the best price. Our wedding rings are always priced 30% lower than those of other jewelers. We make wedding rings to order so we don't have to maintain a large stock.To make it easier for you, we offer a 30 day return policy. Check our terms and conditions.