Weddings ring WH0104L25AP
585 white gold ±5x1.7 mm
/
Ruby 2.5 mm
-20%
Expected shipping date:
Standard:
Free
Your ring is available! Choose your delivery
Priority order? Contact us
Unique!
3D plastic replica
    Description
    Did you know the Eternity weddings ring not only looks good, but that this weddings ring also has its own beautiful symbolical meaning? The Eternity weddings ring, with perfectly aligned smaller sized gemstones, represents your eternal love. Because the ring is pave set with gemstones, it appears to have no beginning nor end. Beautiful, wouldn't you agree? This royal WH0104L25AP ladies weddings ring has a width of ±0.20 in (5 mm) and is set with ruby 2.5 mm. Gold represents love and therefore our goldsmith loves using it in the design of your traditional weddings ring. We are a proud member of the Responsible Jewellery Council. This means we only use eco-friendly gold. Something we take great pride in, obviously. It is also possible to use your own gold in the design of your weddings ring. Each jewel is made by hand in our own artisan studio so we can offer this option. This gives you the opportunity to add an extra personal touch to your ring. A ring with its own history!Be inspired by our designs, and adjust this weddings ring to your own personal taste: wider or smaller, shiny or matte? No problem! Even if you have ideas of your own for special wedding rings, our jewelry designers are lined up to help you design the ring of your dreams. don't hesitate to contact us!Because we design and deliver our own wedding rings, we can offer you wedding rings at a price you won't find anywhere else. A ring is made to order, which helps prevent excess supplies, so we can make you a great price offer.To make it easier for you, we offer a 30 day return policy. Check our terms and conditions.