Friendship rings set WH2224LM26C8
±6,5x2.2 mm 14 Carat white gold
/
Diamond 0.54 crt
-20%
Expected shipping date:
Standard:
Free
Your ring is available! Choose your delivery
Priority order? Contact us
    Description
    The design white gold Eternity friendship ring is a ring with a beautiful symbolic meaning. It represents the everlasting love between you and him as the diamonds of 0.54 crt seem to have no beginning nor end either. WH2224LM26C8 friendship rings to wear forever, the crown jewel of your relationship. The diamonds are set by our expert goldsmith with great care so light is reflected flawlessly. In this specific set, the wedding band for men has a width of ±0.28 in (7 mm), the eternity women's ring has an ±0.26 in (6,5 mm) width. The white gold ring, as shown here, is set with diamonds gemstones. You can choose the combination of precious metals of your preference in our online tool. Anything goes! It is wise to browse through the characteristics of each different precious metal. For example, gold and silver are softer metals. Carat is determined by the amount of added extra metals. If the goldsmith doesn't add a lot, carat is higher and the friendship rings will be softer. If he adds more metals, the jewel has a lower amount of carat. A softer precious metal can still be used for your design friendship rings! If you prefer a precious metal which will last a lifetime, we recommend platinum. This is the most solid and durable metal our goldsmith uses.Because we design our friendship rings ourselves, and deliver it directly to you, we can offer you friendship rings at a price you won't find anywhere else. Our rings are made to order, which helps prevent excess supplies, so we can make you a great price offer.To make it easier for you, we offer a 30 day return policy. Check our terms and conditions.